Trabzon'da tarihi gün

       Akyazı ile Akoluk arasında üç gidiş üç geliş olarak planlanan ve üç tünelle geçilecek Kanuni Bulvarı'nın temeli atıldı.

       Soğuksu Huzurevi yanında yapımına başlanan Kanuni Bulvarı temel atma töreni dün büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

       Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Vali Dr. Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Milletvekili adayları, il genel meclisi Başkanı Haydar Revi, bazı meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

       BAŞKAN GÜMRÜKÇÜOĞLU:

       Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon'u bir inci, bir pırlanta gerdanlık ile bir Trabzon daha yapacak olan 19.5-20 km'lik kanuni Bulvarı'nın üçer şerit gidiş gelişi ile başlatmanın mutlu gününü yaşadıklarını söyledi. Göreve başladığı günden beri en çok kıvanç duyduğu günlerden birisini yaşadığını söyleyen Başkan Gümrükçüoğlu, "Biz Trabzon Belediyesi olarak başkalarının hayallerinin bile tahmin edemediği büyük adımları hayallerinin bile kurgulayamadığı zaman içinde gerçekleştiriyoruz. Trabzon çok daha iyilerine layık" dedi.

       Başkan Gümrükçüoğlu, "Akyazı dev tesisleriyle, Ayasofya, Zağnos, Tabakhane, Çömlekçi ve daha sonra devam edecek kentsel dönüşümleri ile onların ortaya koyacağı yaşam mahalleri olan yeşil koridorlar ve Trabzon'un kuzey-güney koridorlarının tekrar Trabzon'a kavuşturulması ile doğalgazın 2014'te tamamlanması ile tertemiz bir şehre ulaşmamızda böyle bir tabloyu önümüzdeki beş yıl içinde tamamlayacağımızı ümit ediyorum" ifadelerini kullandı.

       TURHAN: TRAFİK YÜKÜNÜ HAFİFLETMEK İÇİN BU PROJE ŞART

       Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Trabzon'un bulunduğu coğrafi konum itibariyle karayolu, havayolu, denizyolu ulaşımı ile, bölgesel, ulusal ve uluslar arası ulaşımda bir kavşak konumunda bulunduğunu söyledi. Turhan, denizyollarının ve havayolunun bağlantısını sağlayan karayollarının yoğun bir şekilde kullanıldığı Karadeniz Sahil Yolu'nun Trabzon-Erzurum yolu güzergahları her geçen gün artan trafik talebini karşılamakta zorlandığına işaret ederek, "Bu göz önünde bulundurularak Trabzon'a yüksek standartlı ve yüksek kapasiteli bir yolun yapılması gündeme gelmiştir" dedi.

       Karadeniz Sahil Yolu'nun Trabzon şehir geçişindeki trafik hacminin 40 bini aştığını ifade eden Turhan şöyle konuştu:

       "Bu trafiğin önemli bir kısmını şehir için merkezli trafik oluşturmaktadır. Ayrıca Trabzon-Erzurum güzergahının Trabzon-Çağlayan arasındaki trafik hacmi de günlük on bini aşmaktadır. Bu yollarımızdaki trafiğin önümüzdeki yıllarda zorlanmadan daha rahat ve konforlu bir ulaşım hizmeti vermesi için bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Bu proje aynı zamanda şehir merkezli trafiğin şehrin yakınındaki bölgelerle hızlı rahat ve güvenli bir ulaşım vermesi bakımından da önem arz etmektedir. Bu projenin öncülüğünü yapan fikir babası Trabzon sevdalısı sayın Bakanımız Faruk Özak ve planlama çalışmalarında hner türlü katkıyı bizden esirgemeyen sayın belediye başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na teşekkür ediyorum.

       KANUNİ BULVARI'NIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

       Projenin teknik özelliklerine ilişkin bilgi veren Turhan konuşmasını şöyle sürdürdü:

       "Projemiz ülkemizin en büyük spor kompleksinin yapılmakta olduğu sahil yolunun Beşirli mevkiinden başlayıp mevcut şehri güneyden kuşaklayarak Çukuryçayır beldesinden devam edip Akoluk beldesinde Erzurum yoluna Gözaçan mevkiinde ulaşmaktadır. Toplam uzunluğu 20 km'ye yaklaşan, 10 adet köprülü kavşak, 4 adet hemzemin kavşak, 3 adet tünel, bir adet viyadük ve üç adet köprüyü de bünyesinde bulunmaktadır. Üç gidiş, üç geliş trafik şeridine sahip olan projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımı bulunmaktadır. Bu projede şehrin ve diğer ulaşım sistemlerinin imar yollarına Beşirli, Toklu, Karşıyaka, Aydınlıkevler, Soğuksu, Erdoğdu, Bahçecik, Yeni Cuma, Boztepe, Çömlekçi, Esentepe, Çukurçayır, Kireçhane, Gölçayır, Düzyurt ve Gözalan mevkilerinde bağlantı sağlayıp şehrin gelişimini rahatlatarak, ana ulaşım omurgasını oluşturacaktır. Trabzon'umuza yeni imar alanları, rahat ulaşılabilir mevcut nüfusu kadar bir nüfusu barındıracak ana ulaşım omurgasını oluşturacaktır. Benzer şekilde Trabzon'da yapım çalışmaları devam eden Kavaklı, Akçaabat, Söğütlü, Yıldızlı ve Konaklar-Pelitli, Çimenli, Yalıncak yolları da aynı amacı gütmektedir. Trabzon'da ulaşım altyapısın geliştirmek, hizmetin kalitesini artırmak amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğü olarak Trabzon-Maçka bölünmüş yolu, Konaklar-Pelitli-Çimenli-Yalıncak Yolu, Kavaklı-Akçaabat-Sögütlü-Yıldızlı yolu, Atapark Erdoğdu bölünmüş yolu, Beşikdüzü,-İskenderli-Tonya yolu, Yomra-Özdil yolu, Akçaabat-Düzköy bölünmüş yolu, Of-Çaykara bölünmüş yolu, Düzköy-Tonya yolu, Ayrım-Yeşilova yolu, Akyazı-Geçit-Mağmat boğazı yolu, Meryemana Çakılgöl yollarındaki yapım çalışmalarımız hızla devam etmektedir: Ayrıca Erzurum Yolu'nun Maçka-Meryamena arasındaki kesimin bölünmüş yol ihalesi yapılmış, çalışmalara yakında başlanacaktır. Yine Yalıncak-Bulak-Çağlayan yolumuz ihalesi şu anda ilandadır, Of-Balaban yolumuzun ihalesi ilandadır, Yıldızlı-Sera Gölü'nün yapım çalışmaları bunlarla birlikte bu yıl içinde başlayacaktır. Ayrıca Trabzon'da Ayrım-Karşıyaka-Uğurlu bölünmüş yolunun ihale aşamasındayız, Şalpazarı-İskenderli yolu projesi tamamlanmış olup ihale hazırlıkları devam ediyor. Mağmat boğazı Esiroğlu yolu ve Araklı Dağbaşı Uğrak yolunun proje çalışmaları devam etmektedir. Araklı Dağbaşı Uğlak Yolu'nun Salmankas geçidinde 4 bin metre uzunluğunda bu geçidin 365 gün, 24 saat hizmet verebilmesi için tünel inşaatına da başlamış bulunuyoruz."

       KARADENİZ LİMANLARINI AKDENİZ LİMANLARINA BAĞLAMAYI PLANLIYORUZ

       Turhan konuşmasının sonunda Karayolları Genel Müdürlüğü olarak ülke genelinde yapmış oldukları bazı çalışmalar hakkında da bilgi veren Turhan, Karadeniz Limanlarını Akdeniz Limanlarına, sınır kapılarına yüksek standartlı yollarla bağlamayı planladıklarını belirtti. Turhan, "Yüksek standartlı yolların yapımında uzun viyadükler, uzun tüneller kaçınılmaz bir olgudur, bu projeler ileri teknoloji ve maliyet gerektiriyor. Bu hedefi bize işaret eden 'yol, su medeniyettir deyip, bu yollar şahsi projemdir' diyerek bize her türlü desteği sağlayan başta Başbakanımız sayın recep Tayyip Erdoğan'a ve zorlandığımızda da bize her türlü desteği veren sayın Bakanımıza ve hükümet üyelerimize teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

       BÜYÜKŞEHİR TRABZON'A CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK

       AK Parti Trabzon milletvekili adayı, TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, Kanuni Bulvarı'nın Trabzon'u sadece geliştirecek, güzelleştirecek salt bir bulvar olmadığını, sağı, solu, ağaçlandırılmış, geniş yollarıyla Trabzon'un bir büyükşehir özelliği kazanmasına çok ciddi katkı sağlayacağını belirtti. Bayraktar, "Biz AK Parti hükümetleri döneminde ne dediysek yaptık, ne dediysek zamanında yaptık. Şimdi bu büyük projeyi, birinci Tanjant Yolu'nun dört katı büyüklüğünde olan bu projeyi, öyle yirmi yılda değil Allah'ın izniyle 4 yılda bitirip Trabzonluların hizmetine vereceğiz" dedi. Bayraktar, Türkiye'nin gelişim kalkındığını ifade ederek, "Türkiye onurlu ve şerefli bir kalkınma içinde. Bunu görmek için Avrupa'dan, Afrika ve Asya'dan bakmak lazım. Avrupa'da çalışan kardeşlerimiz bunu teyit ediyorlar" diye konuştu. Trabzon'un

       TRABZON'A BİR ŞEY VEREMEYECEKLERE İTİBAR ETMEYİN

       Türkiye'nin çimentosu niteliğinde olduğuna işaret eden Bayraktar, "Seçimden hemen sonra büyükşehir olacağız, bu idari olarak büyükşehir olmadır ama fiziksel ve bünyesel olarak da büyükşehir, bütünşehir, merkez ve marka şehir olacağız. Trabzon'umuz Türkiye'nin büyük liman şehirleri gibi mutlaka Türkiye'nin önemli lojistik liman merkezleri olacak ve yatırım merkezi olacak. Büyükşehir olduktan sonra zaten yatırımlar kendiliğinden artacak. Ama bu yetmez, biz şimdi önümüzdeki dönemde AK Parti iktidarında Trabzon'a orta ölçekli yatırımlarda neleri getirebiliriz onun hesabını yapıyoruz, yeni iş alanları nasıl oluştururuz onu araştırmaya çalışıyoruz. Hizmet ve turizm alanında Trabzon'da neleri yapabiliriz onun araştırma ve geliştirmesini yapıyoruz. Trabzon'umuzu ana çekirdek olarak Mersin Beldemizden güneyde Maçka'dan, Doğuda Arsin'e kadar şehrin merkezi konumuna getirip 4685 km2 Şalpazarı'nın Geyikli'sinden Çaykara'nın Uzungöl'üne kadar tamamını kucaklayacak kadar köy, belde ve grup yollarını ıslah edip asfaltlayacağız, her noktadan Trabzon'a ulaşımı çok daha rahat bir konuma getireceğiz. Bu Trabzon'u sevmek ve Türkiye'yi sevmek ve çalışmaktır. Siyasetçi olarak affınıza sığınarak şunu söylemek istiyorum, Trabzon'umuza bir şey veremeyecek olanlara lütfen itibar etmeyelim. Biz elimizi ve ve başımızı taşın altına koyduk, Bu Trabzon'un Trabzonlu'nun Türkiye'nin, büyümesini gelişmesini çok iyi okuyan, Trabzonlu'nun bu gayretine teveccühüne elimizden gelen en büyük gayreti göstereceğiz. Demiryolunu, hızlı demiryolunu mutlaka Trabzon'a getireceğiz. Trabzon'dan güneye açılan bölünmüş yolu, duble yolu Gümüşhane-Erzincan-Erzurum üzerinden Hatay'a, Antalya'ya Malatya'ya ulaştıracağız. Eğer Başbakanımız bir şeyi söylüyorsa yapar. Bugüne kadar söyleyip de yapmadığımız hiçbir şey yok. Bundan sonra da Trabzonlu kardeşlerimize başta bakanımız, belediye başkanımız olmak üzere biz de beş arkadaşımızla, milletvekili olup da listelerde olmayan kardeşlerimizle ve aday adayları kardeşlerimizle birlikte Trabzon için gece-gündüz çalışıyoruz ve çalışacağız."

       VALİ KIZILCIK: TRABZON'UN ONUR PROJESİ

       Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Kanuni Bulvarı'nın Trabzon'un onur projelerinden birisi olduğunu söyledi. Vali Kızılcık, Trabzon'un her yönden hem altyapı anlamında hem beşeri hem kültürel anlamda ciddi bir değişimi yaşamakta olduğunu belirterek, "Bizler de bu değişimin Trabzon'umuz, ülkemiz için dünya insanlığı için daha iyi olabilmesi için canla-başla mücadele ediyoruz" dedi. Vali Kızılcık şöyle konuştu: "Coğrafi yapımız gereği özellikle Trabzon Karadeniz Sahil Yolu'nun yapılması, bölgenin her anlamda gelişmesine, cazibe merkezi haline gelmesine, çok ciddi katkı sağlamıştır. Bu anlamda projenin başlanmasından, tamamlanmasına kadar emeği geçen başta sayın Başbakanımız olmak üzere ve o dönem tamamlandığında Bayındırlık Bakanlığı görevinde bulunan sayın Faruk Nafiz Özak'a teşekkür etmek istiyorum. Artık diken üstünde değil o güzel yol sayesinde adeta uyuklayacak rahatlıkta seyahatlerin gerçekleştirilebildiğini söyleyen Vali Kızılcık, Trabzon için Kanuni Bulvarı7nın bu anlamda önemli bir proje olduğuna vurgu yaptı. Kızılcık, Trabzon'umuzun büyümesi, büyükşehir olması ve gelişmesinden bahsediyorsak, şehrimizin kuzeyi deniz olduğu için güneye açılma zorunluluğu vardır. Bu açılmada Kanuni Bulvarı son derece önemli fonksiyon görecek, ilk planlamalara göre 100 bin insanımızın bu alana yerleşmesine imkan sağlayacaktır. Tarihi eserlerimizin de restore edilip insanlığın beğenisine sunmak, bu anlamda turizmde hak ettiğimiz geliri elde edebilmek için de önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Bu projeler sayesinde dünyanın dört bir köşesinden insanlar Ortahisar, Tabakhane ve Zağnos ve bir çok kentsel dönüşüm projelerini görüp aynı zamanda bizim tarihi değerlerimizi, tarihi zevklerimizi paylaşma imkanına sahip olacak. Oralar turistik amaca hizmet ederken hemşehrilerimizin yaşam alanlarını daha rahat alanlara yani şehrin güneyine yayılmasında kanuni Bulvarı'nın büyük önemi olacaktır."

       Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak da AK Parti hükümeti döneminde Trabzon'a yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Bakan Özak, muhalefet partililerin Trabzonspor üzerinden siyaset yaptıklarını ifade ederek, "Seçimden seçime Trabzonsporlu olanlara diyorum ki, gelin bugün Trabzonspor için ne yapalımın kararlaştırılacağı gündür. Gelin hep beraber bunu yapalım. Ama hiçbir şey yapmayanlar bu işten istismar ile birkaç rey alacağını zannedenler tarih içinde büyük vebal işlemekteler. Eğer mitingi de 'protesto edeceğiz, sabote edeceğiz' diye düşünürlerse sakın böyle bir şeye girişmesinler, vebal altında kalırlar, tarih onları affetmez.

       Konuşmaların ardından Akçaabat'ın Dörtyol Belediye Başkanı Cevat Birinci'nin dua yapmasını takiben kurban kesilerek Kanuni Bulvarı'nın temelleri atıldı.

29 Mayıs 2011 Pazar-21:13:49
 


Facebook'ta Paylaş