TRABZON BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ
NİSAN 2013 FAALİYETLERİ

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DOĞUMUNUN
518. YILDÖNÜMÜNDE TRABZON'DA ANILDI

       Trabzon Belediyesi ve Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı tarafından düzenlenen program, eski belediye binası önünde Kanuni Yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Rektör Yardımcısı Hüseyin Türedi, İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ali Baki, sivil toplum örgütleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

       Trabzon Belediyesi Kanuni Mehter Takımı eşliğinde, temsili Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın katıldığı yürüyüş, Ortahisar Mahallesi Kanuni Evi önünde tamamlandı. Kanuni Evi önünde yapılan konuşmalarda ise Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ali Baki Batılıların Muhteşem Süleyman dediği, dünyanın en büyük kanun yapıcılarından birinin Kanuni olduğunu belirterek, "On üç büyük sefere bizzat katıldığı için Gazi unvanları ile bilinen Kanuni Sultan Süleyman, aradan 447 yıl geçmesine rağmen, bütün bu unvanları taşıyabilen tek devlet başkanı olma özelliğini hala devam ettirmektedir" diye konuştu.

       Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yaptığı konuşmada, "Bu yıl 518.sini kutladığımız Kanuni Sultan Süleyman'ın doğumu bu şehre tarihin en büyük hediyesidir. Trabzon Kanuni ile bütünleşmiş bir şehirdir. Kanunin adını okullarımıza, yollarımıza, hastanelerimize vererek o büyük ismi şehrin her yerinde yaşatmaya çalışıyoruz. Şunu söylemek isterim ki o büyük cihan padişahı için bunlar azdır bile" dedi.

       Başkan Gümrükçüoğlu son zamanlarda sıkça eleştirilen Kanuni'nin hayatını anlatan dizilere atıfta bulunarak, "Bir takım dizlerde Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Han'ın hayatının iki saray arasında geçtiği ifade edilmekte. Böyle bir Kanuni Sultan Süleyman yok. Bizim dedemiz olan Kanuni Sultan Süleyman 72 yaşında Zigetvar önlerinde toprağın üzerindeki çadırında hasta yatağından kalkıp, "Şu melun kale hala düşmedi mi" diyen, ölmeyen bitmeyen azmin nasıl bir gaye ile yaşadığının en büyük ispatıdır. Onların ömürleri at sırtında dünyaya hakkı adaleti doğruyu Allahın kelamını yaymakla geçmiştir. O bakımdan gençlerimizden dedelerini böyle bilmeleri ve öğrenmelerini onlardan özellikle istirham ediyorum" şeklinde konuştu.

       Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ise yaptığı konuşmada, "Kanuni Sultan Süleyman'ın derdi cihan imparatoru olmak değil, onun derdi insanı mutlu etmek, insanı memnun etmekti." dedi.

       Konuşmaların ardından Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ile Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu birlikte etkinliğine katılan vatandaşlara Kanuni pilavı ikram etti.

29 NİSAN 2013

TRABZON BELEDİYESİ'NDEN KONFERANS

       Türk siyasetinin ve fikir dünyasının duayen ismi 21. Ve 22. Dönem milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş "Avrupa'da Yükselen Hilal" isimli konferansı ile Trabzonlularla buluştu.

       Konferanstan önce Trabzon Belediye Başkanını ziyaretinde çok etkilendiği bir durumu anlatarak başlayan Yalçıntaş, "Başkanın odasında Fatih, Yavuz ve Kanuni'nin posterlerini gördüm, çok etkilendim. Trabzon, Fatih'in fethettiği, Yavuz'un, Kanuni'nin yetiştiği bir şehir. Başkan Gümrükçüoğlu onların kıymetini bilen bir belediye başkanı. Kendisine bu hassasiyetinden dolayı teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

       Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansı Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve çok sayıda vatandaş dinledi.

       Avrupa'nın İslam'dan korku ve endişeleri olduğunu belirten Yalçıntaş, "Bunu ilk örneği Danimarka'da sevgili Peygamberimize yapılan hakaretler. Devlet Başkanı Rassmussen buna fikir hürriyeti dedi. Türk evlerinin yanması, dazlakların kasıtlı olarak bu evleri yakmaları, dönerci cinayetleri, Fransa'da bazı mescitlerimizin yakılması, İsviçre'de minare yapılmasının yasaklanması korku ve endişelerin sonucu yapılan eylemlerdir. Neden korkuyorlar? Avrupa'daki Müslümanların sayısından. İsviçre'de1970 de 16 bin,1980 de 56 bin,1990 da 152 bin, 2000 de 310 bin kişi. 30 senede nasıl çoğaldılar. İşte Avrupa'da yükselen hilal bu. Avrupa Konseyi bir rapor kabul etti.40 bin insanın hayatına mal olan teröriste aktivist diyorlar. Bütün bunlar yükselen hilalin arka planı" İfadelerini kullandı.

       Avrupa'da İslam'ın yükselen hilal olduğunu kaydeden Yalçıntaş, "Soğuk Savaş" Batı blokuyla komünizm arasında sona erdikten sonra yerine bir numaralı düşman olarak "İslâm Korkusu" (İslâmofobya) konulmak istenmektedir. Yine bu dönemde ortada hiçbir meşru sebep yokken Danimarka'da Peygamberimiz Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin neşredilmesi ve geniş bir coğrafyada "Karikatür Krizi" başlatılması da zihinlerde "uluslararası bir girişim" başlatıldığı fikrini getirmektedir. Günümüzde İslâm'a ve Müslümanlara karşı başlatılmış olan bu sosyo-politik hareket ve uygulamanın başka kaynakları, sebepleri de olabilir" ifadelerini kullandı.

       Prof. Dr. Yalçıntaş, Avrupa'da, Orta Asya'daki Türk cumhuriyetleri, Rusya ve Uzakdoğu'da giderek artan İslâm coşkusunu aktarırken, aynanın öteki yüzünden yansıyan görüntülerle de tarihi süreci yansıttı. Avrupa'daki "İslâm Korkusu"nu, çıkış kaynaklarından itibaren günümüze kadar uzanan süreçte nelerin yaşandığını anlatan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, "638 de Kudüs'ün Hz. Ömer tarafından fethedilmesi, 711 de Halid bin Ziyad'ın ordusu ile Cebelitarık'tan geçip İspanya'ya çıkarma yapması, 1492 de Endülüs Emevi Devleti'nin yıkılması, 1071 de Malazgirt Meydan Muharabesi'nin yapılıp Anadolu'nun kapılarının Türklere açılması, 1453 İstanbul'un Fethi ve 1921 Sakarya Meydan Muharebesi unutulmaması gereken önemli olaylardandır" diye konuştu.

       Yalçıntaş konferansa katılan gençlere iman, ilim, ibadet, iş, ittihat konusunda duyarlı olmalarını gerektiğini '5i' adını verdiği formül ile sıraladı.

       Ziyaretin sonunda Başkan Gümrükçüoğlu engin bilgi ve tecrübelerini Trabzonlularla paylaştığı için Yalçıntaş'a teşekkür ederek plaket verdi.

TRT ÇOCUK KOROSU'NDAN 23 NİSAN KONSERİ

       Trabzon Belediyesi ile TRT Trabzon Radyosu Çocuk Korosu'nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde ortaklaşa düzenledikleri '23 Nisan' konseri büyük ilgi gördü. Kutlamalar çerçevesinde TRT Trabzon Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde verdiği konser salonu dolduranlar tarafından ayakta alkışlandı. Koronun seslendirdiği solo ve koro şarkılar ilgi ile izlendi.

TRABZON'DA 23 NİSAN COŞKUSU

       23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Trabzon'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

       2 Nolu Beşirli Mahallesi'nde bulunan Beşirli İMKB Ortaokulu'nda düzenlenen etkinliğe Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras, davetliler, öğrenciler ve vatandaşlar hazır bulundu.

       Öğrenciler, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yanı sıra şiirler okurken folklor gösterileri yaptı.

       Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras,23 Nisan münasebetiyle düzenlenen çeşitli yarışmalarda derece alan öğrencilere hediyeler verirken daha sonra kortej eşliğinde yürüyüş yapıldı. Öğrencilere verilen ödül ve hediyeler Trabzon Belediyesi tarafından karşılandı.

       Trabzon Belediyesi bandosu eşliğinde protokol üyeleri ve öğrenciler okul çevresinde yaklaşık 500 metre yürüdükten sonra okul bahçesine geldi. 23 Nisan şenlik yürüyüşüne vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

       Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Başkan Gümrükçüoğlu ve beraberindekiler daha sonra okul öğrencileri tarafından hazırlanan TUBİTAK 4006 konulu bilimsel fuar sergisini gezerken öğrenciler yaptıkları çalışmalarla ilgili protokolü bilgilendirdi.

ÇOCUKLARA ÇEVRE BİLİNCİ TİYATRO İLE ANLATILDI

       Trabzon Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocukları unutmadı. Trabzon Belediyesi ve Akoluk Basın Yayın Dağıtım şirketi çocuklar için tiyatro gösterisi düzenledi. Zambak Çocuk Tiyatrosu'nun hazırladığı sağlık ve çevre konulu 'Mikrobistan' adlı oyunu ücretsiz izleyen çocuklar unutulmaz bir gün yaşadı. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde 6 seans sahnelenen oyunda çocukların yanı sıra veliler de eğlendi.

       Anlamlı günlerinde çocukları yalnız bırakmayan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Mikrobistan adlı oyunu çocuklarla birlikte izledi.

       Başkan Gümrükçüoğlu çocukların hepimizin geleceği olduğunu belirterek, " Hepimizin bildiği gibi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kelam Atatürk'ün siz çocuklara armağan ettiği dünyada eşi olmayan bir bayramdır. Onun için Mustafa Kemal Atatürk ile beraber bizlerin, ailelerinizin ve öğretmenlerinizin sizleri ne kadar çok sevdiğimizi, geleceğimizi sizlerde gördüğümüzü ve bayrağımızı sizlere emanet ettiğimizi hiç unutmayın. O bilinçle çevremize karşı duyarlı olmanız ve sizden sonraki gelecek kuşaklara daha güzel bir dünya bırakmanız için Trabzon belediyesi, Akoluk Basın Yayın, Zambak Yayın Evi ve öğretmenlerinizle birlikte çevre konulu bir tiyatro hazırladık. Bu tiyatro gösterisi ile birlikte doğayı korumanın, yeşilliklerimize ve denizlerimize sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu anlamış olacaksınız. Burada sahip olacağınız çevre bilincini dışarıda arkadaşlarınıza da aktarmanızı bekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyor sizlerle birlikte ülkemizin ve insanlığın daha da yükseleceğine inanıyor hepinizi sevgi ile kucaklıyorum" diye konuştu.

       Öte yandan Başkan Gümrükçüoğlu Bayram Otomotiv'in her yıl 23 Nisan etkinlikleri kapsamında çocuklar için düzenlediği etkinliğe katılarak çocuklar ile birlikte oldu.

TASAVVUF MÜZİĞİ KONSERİ

       Trabzon Belediyesi ve Akçaabat Belediyesi'nin 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri kapsamında ortaklaşa düzenledikleri Tasavvuf Müziği Konseri vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Akçaabat Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu tarafından sunulan Tasavvuf müziği konserine çok sayıda davetli katıldı. Şef Salih Kazancıoğlu yönetimindeki koronun seslendirdiği koro ve solo ilahiler izleyenlerden büyük alkış aldı.

       Kur'an tilaveti ve kasidelerin de okunduğu gecede izleyicilerden gelen istek ilahilere de yer verildi. Konseri Trabzon Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı, Milli Eğitim müdür Yardımcısı Miktat Eyüboğlu, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş izledi.

KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

       Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) dünyaya teşrifleri nedeniyle yapılan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Meydan Parkı'nda düzenlenen programla başladı. Trabzon Belediyesi ve İl Müftülüğü'nün ortaklaşa düzenlediği ve Trabzon Belediyesi mehter takımının verdiği konser ile başlayan etkinliklerde şiir dinletileri, tasavvuf müziği konseri, gül dağıtımı ve pilav ayran ikramı yapıldı.

       Açılış etkinliklerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Aydın Bıyıklıoğlu, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Vekili Fahrettin Aksoy, Başkan Yardımcısı Hüseyin Turan, AK Parti İl Başkanı Adnan Günnar, İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, Trabzon İl Müftüsü Veysel Çakı'nın katıldığı etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

       Etkinlikleri açılışında konuşan Bakan Bayraktar, Bundan tam 1442 yıl öncesinin bir adım öncesine gidildiğinde dünyanın ne kadar karanlık bir dönem olduğunu ve ne kadar karanlık bir çağı yaşadığının bilindiğine dikkat çekerek, "Kız çocuklarının babaları tarafından diri diri kum çöllerine gömüldüğünü biliyoruz. O günler ne acı günlerdi. Bir yüce insan geldi. Bir yüce peygamber geldi. Cenabı Allah'ın son elçisi geldi. Nebilerin nebisi geldi ve dünyaya büyük ışık saçtı" ifadelerini kullandı.

       Hz Muhammed'in(sav) örnek bir insan olduğunu kaydeden Bayraktar, "O'nun her hareketi onur doludur, her konuşması fazilet doludur, efendimizin her tavrı insanlığa adeta bir güneştir. Bizleri Müslüman olarak yarattığı ve o güzel peygamberin ümmeti olarak yaşattığı için Cenabı Allah'a ne kadar şükretsek azdır" şeklinde konuştu.

       Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü, "İslam, nurdur, İslam medeniyettir. İslam bilimdir, Kainatta, dünyada ne kadar icat varsa, ne kadar buluş varsa, ne kadar güze husus varsa hepsinin kaynağı İslam'dır." İfadelerini kullandı.

       Belediye Başkanvekili Fahrettin Aksoy ise yaptığı konuşmada, "Hz. Muhammed'in(sav) yeryüzünü şereflendirmesi, insanlığın da yeniden doğumu ve dirilişi sayılır" ifadelerini kullandı. Aksoy, "İnsanlığı, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, bağışlamayı yardımseverliği Hz. Peygamberimiz ve O'nun aracılığı ile Kur'an-ı Kerim vasıtasıyla öğrendik, yaşadık ve yaşayacağız. Geçmişten günümüze, dünya kuruldu kurulalı bütün insanlığın temsilcileriyiz ve hepsini kucaklamakta mükellef olan bir dinin temsilcileriyiz. Ne mutlu bize ki böyle bir peygamberimiz var. Böyle bir dinimiz var. Dolayısıyla yüreğimiz, gönlümüz zenginlikle dolu. Yani servet ve mülk sahibiyiz. Bunun için çok şanslı olduğumuzu ifade ediyorum. Kutlu Doğum Haftası Trabzon'da çok güzel etkinliklerle kutlanacaktır" ifadelerini kullandı.

       Meydan Parkı'nda düzenlenen etkinlikle Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini başlattıklarını kaydeden Müftü Çakı, yapılan etkinliklere kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerini destek verdiğini kaydetti.

       "1989 yılından önce Hz. Peygamber Efendimiz Muhammed Efendimizin(sav) dünyaya teşrif ettikleri gece Mevlid Kandili olarak çoğu zaman akşam ile yatsı arası okunan bir mevlidi şerif ve Kur'anı Kerim ile ihya edilirdi" şeklinde sözlerini sürdüren Çakı, "Diyanet İşleri Başkanlığımız 1989 yılından bu yana bu haftayı Kutlu Doğum Haftası olarak ihya etmeye başlamıştır. Gün gelmiş bu programlar yurt içinde köylerimizin en ücra yerlerinde çok çeşitli ama çok farklı etkinliklerle kutladıkları programlar haftaya sığmaz olmuştur" diye konuştu.

       Konuşmaların ardından Bakan Bayraktar, Milletvekili Bıyıklıoğlu, Vali Kızılcık ve Başkanvekili Aksoy vatandaşlara pilav ayran ikramında bulundu.

REHBER ÖĞRETMENLERE SEMİNER

       Trabzon Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce ortaklaşa düzenlenen programda Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Ergene "Eğitim Psikoloji" konulu bir seminer verdi.

       Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen seminerle İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan rehber öğretmenlere Eğitim psikolojisi ve öğretmenlik mesleği üzerine bilgiler verildi.

       Seminerde Rehber öğretmenlere seslenen Ergene, "Eğitim psikolojisi öğretmenlik mesleği ve çocukların gelişim süreçlerini takip etme açısından psikoloji uygulamalı bir kapsamda kullanılan disiplindir. Öğretmen eğitim her gün biraz daha önem kazanmaktadır. Bu önemi doğrultusunda öğretmen donanımlarını günümüz koşularında yeniden düzenlemek ve güncellemek bir zorunluluk haline gelmiştir" dedi.

       Programın sonunda Prof. Dr. Ergene'ye Trabzon Belediyesi Kültür Müdürü Murat YETER tarafından plaket takdim edildi.

YAŞAMI ÖĞRENMEK VE ÖĞRETMEK KONULU SEMİNER

       Dökmen, nereye gittiğini bilen çocuklar yetiştirelim.

       Trabzon Belediyesi ve Monami işbirliği ile Prof. Dr. Üstün Dökmen'in konuşmacı olarak katıldığı 'Yaşamı Öğrenmek ve Öğretmek' konulu seminer Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

       Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de insanların bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarının altını çizen Dökmen, "İnsanlarda az hata, çok fikir var. Okumak için iki eli bir araya gelmeyen ülkenin iki yakası da bir araya gelmez. Alimine ve muallimine saygı göstermeyen toplumların ise geleceği olamaz" dedi.

       Anne ve babalara, "Çocuğunuzla arkadaş olmayın" tavsiyesinde bulunan Dökmen, "Arkadaş değil ana-baba olun. Arkadaşlıkta eşitlik var. Oysa siz onunla eşit değilsiniz, anne-babasısınız. Çocuğunuzla arkadaş olmayın. Etkili anne baba olun. Onu dinleyin. Nasihatçi değil, refakatçi olun. Çocuğunuzun hayatı boyunca pek çok arkadaşı olacak. Bırakın bir tane anne ve babası olsun" diye konuştu.

       Hayatın denge üzerine kurulduğunu belirten Dökmen, hayatı dengeli olmayan anne-babaların çocuklarının üstüne çok fazla düştüklerine dikkat çekerek, "Çocuğun üstüne düşmeyin, onunla ilgilenin. Hayatın her alanında dengeli yaşamak gerekir. Aksi takdirde harcanmayan enerjiyi çocuğa yöneltiyorsunuz. İş çok önemli olabilir ama hayatın geri kalan alanları da çok önemli" ifadelerini kaydetti.

       Ailelerin çocuklarına küçük yaşta sorumluluk vermeleri gerektiğinin altını çizen Dökmen, "Çocuklarınıza giyinme sorumluluğu verin, yemek yeme sorumluluğu verin. Bir kaşığı ağzına yerleştiremeyen çocuk hayatta ne yapacak? Bazı konularda da seçim hürriyeti verin. Seçim yapmak zordur. Bazı şeyleri yaşayarak öğrenmesine izin verin. Çocuğunuza yapacağı şeyleri sufle etmeyin. Çocuğa istediğiniz kadar karışın ama bilmelisiniz ki en önemli anlarda yanında olamayacaksınız. OKS ya da ÖSS sınavına girerken, evlilik gecesinde ya da doğum sırasında isteseniz de yanında olamayacaksınız. 'Nereye gittiğini bilen insanlara dünya çekilip yol verir' diye bir söz vardır. Biz de nereye gittiğini bilen çocuklar yetiştirelim" tavsiyelerinde bulundu.

ÜNLÜ FİKİR ADAMI HÜSREV HATEMİ İLE HAYATA DAİR SÖYLEŞİLER

       Ünlü düşünür ve fikir adamı Prof. Dr. Hüsrev Hatemi "Edebiyata Dair Bir Sohbet" isimli şiir söyleşi programı ile Trabzonlularla bir araya geldi. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programa kendini tanıtarak başlayan Hatemi, ikiz kardeşi Prof. Dr. Hüseyin Hatemi ile olan benzerlikleri yüzünden yaşadıklarını esprili bir dille anlattı. Hatemi kardeşine çok benzediğini ifade ederek " Sokakta yürürken bazı kişiler yanıma yaklaşıp,"Hocam ben sizin Hukuk fakültenizden öğrencinizim", diyorlar. Bazen de seyahate yalnız çıktığımda yine yanıma yaklaşıp Hüseyin'in eşini kast ederek, "Hocam Kezban Hanım yok mu?" diyorlar. Hepsine de ben Hüseyin değil Hüsrev Hatemi'yim demek zorunda kalıyorum. Bir birimizi ayırt edemiyorlar" dedi. Söyleşi havasında geçen programda şiir yazmaya anneannesinin şarkılarını dinleyerek başladığını söyleyen Hatemi "Şiire anneannemin şarkılarını dinleyerek başladım. Liseye kadar ben de yazdım Hüseyin de yazdı. Ama ben hiç kendi şiirlerimi okumadım. Hep Hüseyin'in şiirlerini okudum. Yani onun spikerliğini yaptım" dedi.

       Aşık Garip Coğrafyası ve Aşka Reddiye isimli şiirlerinin seslendirildiği programda istek üzerine Hüsrev Hatemi de kendi şiirlerinden bir tanesini okudu. Seyircilerin son ana kadar dikkatle takip ettiği program Hüsrev Hatemi'nin hayata dair düşünceleri ile son buldu.

       Programın sonunda Hatemi'ye Trabzon Belediyesi Kültür Müdürü Murat YETER plaket takdim etti.

YAZAR VE FİKİR ADAMI PROF. DR. HÜSREV HATEMİ TRABZON'DA

Hatemi: "Trabzon'a gelmekten bıkılmaz".

       Trabzon Belediyesi'nin davetlisi olarak şehrimize gelen yazar ve fikir adamı Prof. Dr. Hüsrev Hatemi Başkan Gümrükçüoğlu'nu makamında ziyaret etti.

       Hatemi ziyarette yaptığı konuşmada Trabzon'a her seferinde ayrı bir zevk ve merakla geldiğini ifade ederek, "Trabzon söz konusu olduğunda her zaman söylediğim bir söz var. Bazı şehirler vardır ki insan ne kadar gelirse gelsin yine aynı merak ve zevk ile gelir. Trabzon'da bu şehirlerden bir tanesi. Benim için lokal renkleri, mahalli renkleri muhafaza edebilmiş, Osmanlı Kültürü ile daha eski devirlerin kültürlerini birleştirebilmiş, bozmamış gayet güzel bir şehir. Tabii güzellikleri ile insanın samimiyetini birleştirince Trabzon'a gelmekten bıkılmaz diyorum. Sayın Başkanıma bizleri ağırladıklarından dolayı teşekkür ediyorum " diye konuştu.

       Türkiye'nin yetiştirdiği büyük bir fikir adamı olan Hüsrev Hatemi'yi Trabzon'da ağırlamaktan onur duyduğunu belirten Gümrükçüoğlu" Büyük bir ilim adamı ve yazar olan Prof. Dr. Hüsrev Hatemi'nin şehrimize teşrif etmesinden onur duydum. Kendileri hem tıp alanında hocamız, büyüğümüzdür hem de yazar ve şair üstadımız olarak ülkemize ve gelecek kuşaklarımıza çok büyük katkılar sağlamıştır. Bu vesile hocamın şehrimize teşriflerinden dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Burada kaldığı süre boyunca tüm gençlerimizin ve Trabzonlu hemşerilerimin Sayın Hocamdan çokça istifade edeceğine inanıyorum. Hocamın bizlere ve tüm ülkemize eserleri ile düşünceleri ile söyleşileri ile yol göstereceğine inanıyorum. Trabzon'un kendilerinin kenti olduğunu ifade etmek istiyorum. Allahtan kendilerine hayırlı uzun ömürler temenni ediyor saygılarımı sunuyor " ifadelerini kullandı.

       Ziyaretin ardından Başkan Gümrükçüoğlu Hatemi'ye telkâri işlemeli fincan takımı hediye etti. Hediyesini alan Hatemi, halk kültürümüzde, halk türkülerimizde fincan ile bin can hep kafiye yapılır. Bende bu güzel hediyeyi bin canla sevinerek kabul ediyorum diyerek duygularını ifade etti.


İrtibat Telefonu
0462 223 8513
e-Mail:
kultur@trabzon.bel.tr