TRABZON BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ
Ekim 2011 Faaliyetleri

BELEDİYEDEN FETİH ETKİNLİKLERİ

Trabzon Belediyesi, Trabzon'un fethinin 550. yılı dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi önünde mehter konseri ile başlayan etkinliklerde 'fetih' konulu resim sergisinin açılışı ile devam etti. Mehter konseri ve sergi açılışına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Serginin açılışına belediye Başkan Vekili Yusuf Yazıcı,Prof.Dr.Kenan İnan ve 2.Abdülhamit'in 4.kuşaktan torunu Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu yaptı.

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken farklı stratejiler uyguladığını ifade eden İnan, "Fatih Sultan Mehmet Trabzon yürürken bilinen yolları takip etmeyip, Kelkit civarına geldiğinde ordusunu ikiye ayırmış, kendisi doğudan veziri Mahmud Paşa da batıdan Trabzon'u muhasara etmek için geçit vermez dağları aşmak suretiyle Trabzon'a varmış ve Osmanlı ordusunun böyle bir güzergâhı izleyemeyeceği tahmininde bulunan Trabzon tekfurunu gafil avlayıp şehri almaya muvaffak olmuştur. Fatih'in, ordusuna hiç de kolay olmayan bu yolları seçmesini, bu bölgedeki yaylalarda yerleşik olan Çepni Türkmenlerinden gerektiğinde kılavuz olarak yararlanmak istemesine bağlayabiliriz." şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda Belediye Başkan Vekili Yusuf Yazıcı katkılarından dolayı Pof.Dr.Kenan İnan'a teşekkür ederek plaket verdi.

26 Ekim 2011

KALKINMA GENÇLİK MERKEZİ'NDE DÜZENLENEN
KURSLARA YOĞUN İLGİ

Trabzon Belediyesi'ne bağlı gençlik merkezindeki kurslara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Kalkınma Mahallesi'nde faaliyetlerini sürdüren gençlik merkezinde, bilgisayar, resim, keman, gitar, bağlama, kurdele nakşı, ebru, ney, İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, Rusça, İtalyanca, Arapça, taekwondo ve aerobik kurslarında toplam 415 kursiyer eğitim görüyor. Geçen yıl 325 vatandaşımızın yararlandığı gençlik merkezi bünyesinde kurulan "Gençlik İletişim Merkezi'nde" ise öğrencilere yönelik oluşturulan bilgisayarlı kütüphaneden öğrenciler internet de dâhil olmak üzere ücretsiz faydalanabiliyorlar.

Konusunda uzman öğretmenlerin ders verdiği hafta içi ve hafta sonu yapılan kurslarda, taekwondo, bilgisayar, resim, , kurdele nakşı kursları ücretsiz olarak verilirken; aerobik, müzik ve dil kurslarına katılanlardan aylık 40 TL ücret alınıyor. Kurs sonunda eğitimlerini başarıyla tamamlayanlara sertifika veriliyor.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Kalkınma Mahallesi'nde bulunan gençlik merkezinde düzenledikleri kurslara vatandaşların yoğun ilgi gösterdiklerini belirterek, "Gençlik merkezimizde sportif etkinliklerin yanı sıra kültürel, sanatsal ve sosyal içerikli kurslar düzenliyoruz. Konusunda uzman öğretmenlerin ders verdiği kurslarda şu anda 415 kursiyer eğitim görüyor. Eğitimlerini başarıyla bitiren kursiyerlerimize sertifika da veriyoruz. Gençlik merkezi bünyesindeki "Gençlik İletişim Merkezi'nde" ise öğrencilerimize yönelik oluşturulan bilgisayarlı kütüphaneden öğrencilerimiz internet de dâhil olmak üzere ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Vatandaşlarımızı kurslarımızdan yararlanmaya davet ediyorum." diye konuştu.

18 Ekim 2011 Salı


İrtibat Telefonu
0462 223 8513
e-Mail:
kultur@trabzon.bel.tr