Tarihçe

 

TRABZON BELEDİYESİ TARİHİ

7 Kasım 1864 yılında çıkarılan vilayet nizamnamesi uyarınca, Trabzon Belediyesi 1868 yılında kurulmuştur. 1869 yılında yayınlanan vilayet salnamesine göre Trabzon Belediyesi’nin ilk başkanı arazi memuru Feyzi Efendi’dir.

1869’dan 1904’e kadar çıkarılan vilayet salnamelerine göre Belediye Başkanlarının adları;

1870  Arazi memuru Feyzi Efendi  
1871 Hafız Ahmet Efendi
1872  Hacı Halil Efendi
1873  Ali Rıza Efendi
1874  Hacı Derviş Ağa
1875  Hacı Derviş Ağa
1876  Ali Rıza Efendi        
1877 Eyübzade Ali Galip Efendi
1878 - 1886 Ali Rıza Efendi
1887 Barutçuzade Arif Efendi
1891 - 1893 Barutçuzade Arif Efendi
1893 Rıfat Bey
1895 Mehmet Paşazade Hasan Bey
1898 Mehmet Paşazade Hasan Bey
1900 - 1902 Hacı Kadızade Hacı Mustafa Efendi
1903 Hanzade Ziya Bey
1904 Hanzade Ziya Bey
1922 Hacıalihafızzade Hakkı Efendi (Hakkı ÇAĞDAŞ)
1923 - 1928 Kazaz Zade Hüseyin Efendi
1928 - 1930 Temel Nücumi GÖKSEL
1931 - 24.05.1937 Kadri Mes’ut EVREN
24.05.1937 - 24.01.1939 Dr. Cemal TURFAN
17.08.1939 - 04.09.1939 Temel Nücumi GÖKSEL
30.01.1939 - 12.08.1939 Bahri DOĞANAY
04.09.1939 - 01.03.1943 Muammer YARIMBIYIK
01.03.1943 - 11.03.1946 Cevdet AKÇAY
11.03.1946 - 01.08.1950 Tevfik YUNUSOĞLU
18.09.1950 - 28.05.1952 Hüseyin ÇULHA
28.08.1952 - 17.11.1955 Muzaffer KORLU
17.11.1955 - 20.09.1957 Haluk ÇULHA
20.09.1957 - 14.05.1959 Ahmet Rasim KARANİS
14.05.1956 - 30.04.1960 Hüsnü AYBAY
27.05.1960 - 12.06.1960 Kur. Albay Necmettin ERGÜVEN
12.06.1960 - 10.02.1961 Vali Fethi TANSUK
15.02.1961 - 29.08.1961 Vali Kamuran ÇUHRUK
30.08.1961 - 19.11.1963 Vali Vefa POYRAZ
19.11.1963 - 09.12.1973 Suat OYMAN
11.12.1973 - 12.09.1980 Sefer ÖZGÜR
16.10.1980 - 28.03.1984 Hasan MELEK
28.03.1984 - 26.03.1989 Orhan KARAKULLUKÇU
26.03.1989 - 27.03.1994 Atay AKTUĞ
31.03.1994 - 08.08.2002 Asım AYKAN
14.08.2002 - 28.03.2004 Niyazi SÜRMEN
28.03.2004 - 29.03.2009 Volkan CANALİOĞLU
29.03.2009 - 30.03.2014 Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU
30.03.2014 - 31.03.2019 Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU
01.04.2019 - Murat ZORLUOĞLU